EEUFR1E222S Panasonic
EEUFR1E222S Images
Please contact us for more photos of EEUFR1E222S
Part Number EEUFR1E222S
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 2200uF 25V 20% (16 X 20mm) Radial 7.5mm 3300mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFR1E222S
Datasheet download EEUFR1E222S.pdf
Request Quotation for EEUFR1E222S
EEUFR1E222S Specifications
Part Number EEUFR1E222S
Voltage(DC) 25 V
Product Dimensions 20 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Ripple Current 3300 mA
Capacitance Value 2200 uF
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Max Processing Temp 250 to 260
Operating Temperature -40 to 105 °C
Mounting Through Hole
Lead Finish Tin
Package/Case 16 X 20
Leakage Current 550@2Min uA
Product Diameter 16 mm
Product Height 20 mm