EEUFC1C821S Panasonic
EEUFC1C821S Images
Please contact us for more photos of EEUFC1C821S
Part Number EEUFC1C821S
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 820uF 16V 20% (12.5 X 15mm) Radial 5mm 1205mA 5000h 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1C821S
Datasheet download EEUFC1C821S.pdf
Request Quotation for EEUFC1C821S
EEUFC1C821S Specifications
Part Number EEUFC1C821S
Ripple Current 1205 mA
Lead Finish Tin
Product Dimensions 15 mm
Package/Case 12.5 X 15
Max Processing Temp 250 to 260
Voltage(DC) 16 V
Mounting Through Hole
Capacitance Value 820 uF
Lead Pitch For Radial 5 mm
Leakage Current 131.2@2Min uA
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 15 mm