EEUFC1A102B Panasonic
EEUFC1A102B Images
Please contact us for more photos of EEUFC1A102B
Part Number EEUFC1A102B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 10V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 1050mA 3000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1A102B
Datasheet download EEUFC1A102B.pdf
Request Quotation for EEUFC1A102B
EEUFC1A102B Specifications
Part Number EEUFC1A102B
Lead Finish Tin
Capacitance Value 1000 uF
Voltage(DC) 10 V
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 5 mm
Product Dimensions 16 mm
Operating Temperature -55 to 105 °C
Package/Case 10 X 16
Termination Style Radial
Rad Hard No
Ripple Current 1050 mA
Tolerance 20 %
Leakage Current 100@2Min uA
Product Diameter 10 mm
Product Height 16 mm