| Part Number | UPM1H102MHD |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Quantity in stock | 255920 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 1000uF 50V 20% (16 X 31.5mm) Radial 7.5mm 1830mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | UPM1H102MHD |
| Datasheet download |
| Part Number | UPM1H102MHD |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Capacitance Value | 1000 uF |
| Ripple Current | 1830 mA |
| Lead Pitch For Radial | 7.5 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Package/Case | 16 X 31.5 |
| Product Dimensions | 31.5 mm |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Leakage Current | 4@1Min uA |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Max Processing Temp | 260 |
| Termination Style | Radial |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Product Diameter | 16 mm |
| Product Height | 31.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-UPM1H102MHD |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Surge Components | Cap Aluminum 10uF 450V 20% (10 X 20mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 105mA 2000 hr 105\u00b0C Download PDF datasheet for RGA100M2WBK-1020S.pdf |
|
KEMET | Cap Aluminum 330uF 450V 20% (30 X 50mm) Snap-In Aluminum Cylindrical Can 10mm 0.29 Ohm 2200mA 3000 hr 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for PEH506YCG3330M2.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 100uF 50V 20% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 99mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUEB1H101S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 150uF 100V 20% (16 X 16.5mm) SMD 793mA 5000h 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEVFK2A151M.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 4700uF 16V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 3820mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFR1C472.pdf |
|
Vishay | Cap Aluminum 1000uF 35V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 2000mA 5000 hr 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for MAL214650102E3.pdf |
|
NIC Components | Cap Aluminum 330uF 50V 20% (10 X 22mm) Radial 5mm 1000mA 5000 hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for NRSZ331M50V10X22TBF.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEMVH500ARA220MH63S CAPACITOR SMD (8X6 - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 560uF 50V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 2660mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFR1H561.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 100uF 25V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial 2.5mm 95mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUEB1E101S.pdf |