EEUFM1E272 Panasonic
EEUFM1E272 Images
Please contact us for more photos of EEUFM1E272
Part Number EEUFM1E272
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 2700uF 25V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 3820mA 7000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFM1E272
Datasheet download EEUFM1E272.pdf
Request Quotation for EEUFM1E272
EEUFM1E272 Specifications
Part Number EEUFM1E272
Max Processing Temp 250 to 260
Operating Temperature -40 to 105 °C
Leakage Current 675@2Min uA
Mounting Through Hole
Package/Case 16 X 25
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Lead Finish Tin
Capacitance Value 2700 uF
Ripple Current 3820 mA
Voltage(DC) 25 V
Product Dimensions 25 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Product Diameter 16 mm
Product Height 25 mm