EEAGA1V220 Panasonic
EEAGA1V220 Images
Please contact us for more photos of EEAGA1V220
Part Number EEAGA1V220
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 22uF 35V 20% (6.3 X 7mm) Radial 2.5mm 70mA 1000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEAGA1V220
Datasheet download EEAGA1V220.pdf
Request Quotation for EEAGA1V220
EEAGA1V220 Specifications
Part Number EEAGA1V220
Voltage(DC) 35 V
Lead Finish Tin
Max Processing Temp 250 to 260
Ripple Current 70 mA
Capacitance Value 22 uF
Mounting Through Hole
Termination Style Radial
Lead Pitch For Radial 2.5 mm
Product Dimensions 7 mm
Tolerance 20 %
Leakage Current 7.7@2Min uA
Rad Hard No
Lifetime 1000
Operating Temperature -55 to 105 °C
Package/Case 6.3 X 7
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 7 mm