| Part Number | EEE-FK2A101AM |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 580320 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 100uF 100V 20% (16 X 16.5mm) SMD 793mA 5000 hr 105\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EEE-FK2A101AM |
| Datasheet download |
| Part Number | EEE-FK2A101AM |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Package/Case | 16 X 16.5 |
| Lead Finish | Tin |
| Construction | Cylindrical |
| Ripple Current | 793 mA |
| Voltage(DC) | 100 V |
| Capacitance Value | 100 uF |
| Rad Hard | No |
| Leakage Current | 100@2Min uA |
| Tolerance | 20 % |
| Max Processing Temp | 245 |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Product Dimensions | 16.5 mm |
| Product Diameter | 16 mm |
| Product Height | 16.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-EEE-FK2A101AM |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Aluminum 3300uF 16V 20% (12.5 X 30mm) Radial 5mm 3630mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFR1C332L.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKMG6R3ETD471MF111 CAPACITOR (HF) - |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKZE160ETD471MH091 CAPACITOR (HF) CM1 - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 1000uF 6.3V 20% (8 X 11.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 3.5mm 580mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECA0JM102.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 3300uF 6.3V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 2600mA 5000 hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for EEUFM0J332B.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCAPSC6R3ETD561MH081 CAPACITOR (HF) - |
|
Nichicon | Cap Aluminum 1000uF 35V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 1945mA 7000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for UPW1V102MHD.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 33uF 50V 20% (8 X 6.2mm) SMD 70mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEHA1H330UP.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 390uF 500V \u00b120% (35 X 50mm) Snap-In Aluminum Cylindrical Can 10mm 1780mA 5000hr 105\u00b0C Download PDF datasheet for ELXS501VSN391MA50S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 220uF 35V 20% (10 X 10.2mm) SMD 670mA 1000 hr 105\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for EEEFC1V221AP.pdf |