UUD1V331MNL1GS Nichicon
UUD1V331MNL1GS Images
Please contact us for more photos of UUD1V331MNL1GS
Part Number UUD1V331MNL1GS
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 35V 20% (10 X 10mm) SMD 670mA 5000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level UUD1V331MNL1GS
Datasheet download UUD1V331MNL1GS.pdf
Request Quotation for UUD1V331MNL1GS
UUD1V331MNL1GS Specifications
Part Number UUD1V331MNL1GS
Rad Hard No
Voltage(DC) 35 V
Tolerance 20 %
Operating Temperature -55 to 105 °C
Lead Finish Tin/Bismuth
Max Processing Temp 250
Leakage Current 115.5@2Min uA
Package/Case 10 X 10
Ripple Current 670 mA
Product Dimensions 10 mm
Construction Cylindrical
Type Cylindrical
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 330 uF
Product Diameter 10 mm
Product Height 10 mm