EEE-FK1K471AM Panasonic
EEE-FK1K471AM Images
Please contact us for more photos of EEE-FK1K471AM
Part Number EEE-FK1K471AM
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 80V 20% (18 X 16.5mm) SMD 917mA 5000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEE-FK1K471AM
Datasheet download EEE-FK1K471AM.pdf
Request Quotation for EEE-FK1K471AM
EEE-FK1K471AM Specifications
Part Number EEE-FK1K471AM
Product Dimensions 16.5 mm
Operating Temperature -55 to 105 °C
Voltage(DC) 80 V
Capacitance Value 470 uF
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 245
Leakage Current 376@2Min uA
Ripple Current 917 mA
Mounting Surface Mount
Lead Finish Tin
Construction Cylindrical
Package/Case 18 X 16.5
Product Diameter 18 mm
Product Height 16.5 mm