EMVY160ADA470MF55G Nippon ChemiCon
EMVY160ADA470MF55G Images
Please contact us for more photos of EMVY160ADA470MF55G
Part Number EMVY160ADA470MF55G
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 16V \u00b120% (6.3 X 5.2mm) Cylindrical 1 Ohm 140mA 1000hr 105\u00b0C Cardboard T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EMVY160ADA470MF55G
Datasheet download EMVY160ADA470MF55G.pdf
Request Quotation for EMVY160ADA470MF55G
EMVY160ADA470MF55G Specifications
Part Number EMVY160ADA470MF55G
Operating Temperature -55 to 105 °C
Construction Cylindrical
Lead Finish Tin|Bismuth
Capacitance Value 47 uF
Pin Count 2
Rad Hard No
Voltage(DC) 16 Vdc
Maximum Processing Temperature 260 °C
Package/Case 6.3 X 5.2
Equivalent Series Resistance 1 Ohm
Mounting Surface Mount
Lifetime 1000 hr
Tolerance ±20 %
Ripple Current 140 mA
Leakage Current 7.5@2Min uA
Package Dimensions 6.3 x 5.2 mm
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 5.2 mm