UCD1E101MCL1GS Nichicon
UCD1E101MCL1GS Images
Please contact us for more photos of UCD1E101MCL1GS
Part Number UCD1E101MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 25V 20% (6.3 X 7.7mm) SMD 290mA 2000h 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level UCD1E101MCL1GS
Datasheet download UCD1E101MCL1GS.pdf
Request Quotation for UCD1E101MCL1GS
UCD1E101MCL1GS Specifications
Part Number UCD1E101MCL1GS
Mounting Surface Mount
Ripple Current 290 mA
Construction Cylindrical
Max Processing Temp 250
Operating Temperature -55 to 105 °C
Lead Finish Tin/Bismuth
Product Dimensions 7.7 mm
Voltage(DC) 25 V
Capacitance Value 100 uF
Rad Hard No
Leakage Current 3@2Min uA
Tolerance 20 %
Package/Case 6.3 X 7.7
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 7.7 mm