2R5SVPC180MY Panasonic
2R5SVPC180MY Images
Please contact us for more photos of 2R5SVPC180MY
Part Number 2R5SVPC180MY
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 180uF 2.5V 20% (5 X 5.9mm) Cylindrical 2200mA 2000hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level 2R5SVPC180MY
Datasheet download 2R5SVPC180MY.pdf
Request Quotation for 2R5SVPC180MY
2R5SVPC180MY Specifications
Part Number 2R5SVPC180MY
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Equivalent Series Resistance 0.024 Ohm
Package/Case 5 X 5.9
Lifetime 2000 hr
Voltage(DC) 2.5 V
Max Processing Temp 250|260
Operating Temperature -55 to 105 °C
Leakage Current
Capacitance Value 180 uF
Ripple Current 2200 mA
Rad Hard No
Pin Count 2
Tolerance 20 %
Product Diameter 5 mm
Product Height 5.9 mm