ECEA1CN221X Panasonic
ECEA1CN221X Images
Please contact us for more photos of ECEA1CN221X
Part Number ECEA1CN221X
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 16V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 260mA 2000h 85\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECEA1CN221X
Datasheet download ECEA1CN221X.pdf
Request Quotation for ECEA1CN221X
ECEA1CN221X Specifications
Part Number ECEA1CN221X
Operating Temperature -40 to 85 °C
Lead Pitch For Radial 5 mm
Tolerance 20 %
Mounting Through Hole
Leakage Current 108.6@5Min uA
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Finish Tin
Package/Case 10 X 12.5
Product Dimensions 12.5 mm
Capacitance Value 220 uF
Lifetime 2000 hr
Rad Hard No
Voltage(DC) 16 V
Ripple Current 260 mA
Termination Style Radial
Product Diameter 10 mm
Product Height 12.5 mm