EFL-160ELL470MF05D Nippon ChemiCon
EFL-160ELL470MF05D Images
Please contact us for more photos of EFL-160ELL470MF05D
Part Number EFL-160ELL470MF05D
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 16V \u00b120% (6.3 X 5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2.5mm 1.7 Ohm 82mA 3000hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EFL-160ELL470MF05D
Datasheet download EFL-160ELL470MF05D.pdf
Request Quotation for EFL-160ELL470MF05D
EFL-160ELL470MF05D Specifications
Part Number EFL-160ELL470MF05D
Mounting Through Hole
Maximum Processing Temperature 260 °C
Pin Count 2
Termination Style Radial
Leakage Current 22.5@2Min uA
Package Dimensions 6.3 x 5 mm
Ripple Current 82 mA
Capacitance Value 47 uF
Lead Finish Tin|Bismuth
Equivalent Series Resistance 1.7 Ohm
Rad Hard No
Supplier Package Radial
Package/Case 6.3 X 5
Voltage(DC) 16 Vdc
Tolerance ±20 %
Construction Aluminum Cylindrical Can
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lifetime 3000 hr
Lead Pitch For Radial 2.5 mm
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 5 mm