EEETG1J470UP Panasonic
EEETG1J470UP Images
Please contact us for more photos of EEETG1J470UP
Part Number EEETG1J470UP
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 63V 20% (8 X 10.2mm) SMD 1 Ohm 100mA 2000 hr 125\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEETG1J470UP
Datasheet download EEETG1J470UP.pdf
Request Quotation for EEETG1J470UP
EEETG1J470UP Specifications
Part Number EEETG1J470UP
Package/Case 8 X 10.2
Equivalent Series Resistance 1 Ohm
Leakage Current 29.61@2Min uA
Capacitance Value 47 uF
Construction Cylindrical
Ripple Current 100 mA
Mounting Surface Mount
Voltage(DC) 63 V
Lead Finish Tin/Bismuth
Product Dimensions 10.2 mm
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 125 °C
Max Processing Temp 235
Product Diameter 8 mm
Product Height 10.2 mm