EEUED2V100 Panasonic
EEUED2V100 Images
Please contact us for more photos of EEUED2V100
Part Number EEUED2V100
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 10uF 350V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 350mA 8000h 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUED2V100
Datasheet download EEUED2V100.pdf
Request Quotation for EEUED2V100
EEUED2V100 Specifications
Part Number EEUED2V100
Product Dimensions 20 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Voltage(DC) 350 V
Max Processing Temp 250 to 260
Operating Temperature -25 to 105 °C
Package/Case 10 X 20
Capacitance Value 10 uF
Ripple Current 350 mA
Mounting Through Hole
Leakage Current 220@2Min uA
Lead Pitch For Radial 5 mm
Lead Finish Tin
Product Diameter 10 mm
Product Height 20 mm