| Part Number | EMZA350ADA220ME61G |
|---|---|
| Manufacturer | Nippon ChemiCon |
| Quantity in stock | 824550 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 22uF 35V \u00b120% (5 X 5.8mm) Cylindrical 0.7 Ohm 160mA 2000hr 105\u00b0C Cardboard T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EMZA350ADA220ME61G |
| Datasheet download |
| Part Number | EMZA350ADA220ME61G |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Lead Finish | Tin|Bismuth |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Leakage Current | 7.7@2Min uA |
| Capacitance Value | 22 uF |
| Package Dimensions | 5 x 5.8 mm |
| Voltage(DC) | 35 Vdc |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Ripple Current | 160 mA |
| Construction | Cylindrical |
| Tolerance | ±20 % |
| Package/Case | 5 X 5.8 |
| Lifetime | 2000 hr |
| Equivalent Series Resistance | 0.7 Ohm |
| Product Diameter | 5 mm |
| Product Height | 5.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-EMZA350ADA220ME61G |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Aluminum 470uF 6.3V 20% (8 X 11.9mm) Cylindrical 4210mA 2000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for 6SVP470M.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 100uF 50V 20% (8 X 11.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 250mA 2000 hr 85\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for ECA1HM101B.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 1000uF 50V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 950mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUHD1H102.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 220uF 50V 20% (12.5 X 15mm) Radial 5mm 1150mA 5000 hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for EEUFC1H221SB.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 100uF 10V 20% (8 X 6.2mm) SMD 110mA 2000h 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEHB1A101AP.pdf |
|
Nichicon | Cap Aluminum 1000uF 35V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 1945mA 7000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for UPW1V102MHD.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 1000uF 10V 20% (8 X 20mm) Radial 5mm 1560mA 4000 hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for EEUFM1A102LB.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 330uF 100V 20% (18 X 21.5mm) SMD Cylindrical 950mA 5000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EMVY101ADA331MMN0S.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCACST6R3EC3101MF05K CAPACITOR (HF) PSF - |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 100uF 16V \u00b120% (5 X 5.8mm) Cylindrical 0.027 Ohm 3000mA 15000hr 105\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for APXG160ARA101ME61G.pdf |