| Part Number | UBT1H331MHD8TO |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Quantity in stock | 866990 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 330uF 50V 20% (12.5 X 20mm) Radial Cylindrical 5mm 1330mA 10000hr 125\u00b0C Ammo Pack |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | UBT1H331MHD8TO |
| Datasheet download |
| Part Number | UBT1H331MHD8TO |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Construction | Cylindrical |
| Ripple Current | 1330 mA |
| Capacitance Value | 330 uF |
| Lead Finish | Tin |
| Lead Pitch For Radial | 5 mm |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Lifetime | 10000 hr |
| Leakage Current | 495@1Min uA |
| Supplier Package | Radial |
| Rad Hard | No |
| Package/Case | 12.5 X 20 |
| Pin Count | 2 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Tolerance | 20 % |
| Termination Style | Radial |
| Product Diameter | 12.5 mm |
| Product Height | 20 mm |
| Replacement Part Number | PART-UBT1H331MHD8TO |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nichicon | Cap Aluminum 4700uF 50V 20% (20 X 40mm) Radial 10mm 2900mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for UVR1H472MRD1CV.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEMVY350ADA470MF551 CAPACITOR (HF) - |
|
Nippon ChemiCon | NCCAPSC160ETD471MJB51 CAPACITOR (HF) - |
|
Nippon ChemiCon | NCCAPS-350EC3180MHB51 CAPACITOR (HF) - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 33uF 35V 20% (5 X 11mm) Radial 5mm 280mA 2000 hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for EEUFR1V330B.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 1200uF 2.5V \u00b120% (6.3 X 8mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2.5mm 0.005 Ohm 5900mA 20000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for APSF2R5EC3122MF08S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 2200uF 35V 20% (12.5 X 35mm) Radial 5mm 3750mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEU-FR1V222L.pdf |
|
Vishay | Cap Aluminum 4700uF 25V 20% (18 X 38mm) Axial 0.079 Ohm 1920mA 8000 hr 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for MAL202190062E3.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 33uF 50V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial 2.5mm 260mA 1000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFC1H330.pdf |
|
KEMET | CAP ALUM 47UF -40+105 2000H 6 X 5 RC 0 24 ARMS SMD Download PDF datasheet for EEV476M035A9GAA.pdf |