EEUFM1E102 Panasonic
EEUFM1E102 Images
Please contact us for more photos of EEUFM1E102
Part Number EEUFM1E102
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 25VDC 20% 12.5 X 20mm RDL 5mm 2600mA 5000 hr Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFM1E102
Datasheet download EEUFM1E102.pdf
Request Quotation for EEUFM1E102
EEUFM1E102 Specifications
Part Number EEUFM1E102
Voltage(DC) 25 V
Tolerance 20 %
Product Dimensions 20 mm
Package/Case 12.5 X 20
Leakage Current 250@2Min uA
Ripple Current 2600 mA
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lead Finish Tin
Capacitance Value 1000 uF
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Type Radial
Lead Pitch For Radial 5 mm
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 20 mm