35CE68AX Sanyo
35CE68AX Images
Please contact us for more photos of 35CE68AX
Part Number 35CE68AX
Manufacturer Sanyo
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 68uF 35V \u00b120% (6.3 X 7.7mm) Cylindrical 0.34 Ohm 280mA 1000hr 105\u00b0C Carrier T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 35CE68AX
Datasheet download 35CE68AX.pdf
Request Quotation for 35CE68AX
35CE68AX Specifications
Part Number 35CE68AX
Ripple Current 280 mA
Maximum Processing Temperature 250 °C
Tolerance ±20 %
Lifetime 1000 hr
Pin Count 2
Capacitance Value 68 uF
Package Dimensions 6.3 x 7.7 mm
Package/Case 6.3 X 7.7
Voltage(DC) 35 Vdc
Lead Finish Tin|Bismuth
Equivalent Series Resistance 0.34 Ohm
Construction Cylindrical
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 105 °C
Leakage Current 23.8@2Min uA
Mounting Surface Mount
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 7.7 mm