EKY-500ELL331MJ20S Nippon ChemiCon
EKY-500ELL331MJ20S Images
Please contact us for more photos of EKY-500ELL331MJ20S
Part Number EKY-500ELL331MJ20S
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 50V \u00b120% (10 X 20mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 10000hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EKY-500ELL331MJ20S
Datasheet download EKY-500ELL331MJ20S.pdf
Request Quotation for EKY-500ELL331MJ20S
EKY-500ELL331MJ20S Specifications
Part Number EKY-500ELL331MJ20S
Construction Aluminum Cylindrical Can
Package Dimensions 10 x 20 mm
Lifetime 10000 hr
Operating Temperature -40 to 105 °C
Tolerance ±20 %
Mounting Through Hole
Package/Case 10 X 20
Termination Style Radial
Pin Count 2
Lead Pitch For Radial 5 mm
Maximum Processing Temperature 260 °C
Rad Hard No
Supplier Package Radial
Lead Finish Tin
Capacitance Value 330 uF
Leakage Current 165@2Min uA
Voltage(DC) 50 Vdc
Product Diameter 10 mm
Product Height 20 mm