| Part Number | EEUFC1J101 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 824390 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 100uF 63V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 535mA 3000 hr 105\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EEUFC1J101 |
| Datasheet download |
| Part Number | EEUFC1J101 |
|---|---|
| Ripple Current | 535 mA |
| Leakage Current | 63@2Min uA |
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Finish | Tin |
| Lead Pitch For Radial | 5 mm |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Voltage(DC) | 63 V |
| Capacitance Value | 100 uF |
| Package/Case | 10 X 12.5 |
| Product Dimensions | 12.5 mm |
| Rad Hard | No |
| Termination Style | Radial |
| Tolerance | 20 % |
| Product Diameter | 10 mm |
| Product Height | 12.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-EEUFC1J101 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nichicon | Cap Aluminum 4.7uF 35V 20% (4 X 5.4mm) SMD 18mA 2000 hr 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for UWX1V4R7MCL1GB.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 10uF 16V 20% (4 X 5.8mm) SMD 28mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEHB1C100AR.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEMVE250ADA471MJA0G CAPACITOR SMD (8X1 Download PDF datasheet for EMVE250ADA471MJA0G.pdf |
|
Nichicon | Cap Aluminum 330uF 25V 20% (8 X 15mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 730mA 3000 hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for UPW1E331MPD6TA.pdf |
|
Sanyo | Cap Aluminum 220uF 16V \u00b120% (6.3 X 7.7mm) Cylindrical 105mA 1000hr 105\u00b0C Carrier T R Download PDF datasheet for 16CE220FS.pdf |
|
TDK | SIEB41689A5188Q 1 ECAP SOLDERING STAR 18 Download PDF datasheet for B41689A5188Q 1.pdf |
|
Nichicon | Cap Aluminum 330uF 25V 20% (8 X 11.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 3.5mm 945mA 2000 hr 125\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for UBT1E331MPD1TD.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 150uF 10V 20% (6.3 X 5.8mm) SMD 240mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEFK1A151P.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 100uF 25V \u00b120% (6.3 X 8.7mm) Cylindrical 1 Ohm 230mA 8000hr 105\u00b0C Cardboard T R Download PDF datasheet for EMZE250ADA101MF90G.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 220uF 50V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 1650mA 4000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFM1H221.pdf |