EEEFK1V471SP Panasonic
EEEFK1V471SP Images
Please contact us for more photos of EEEFK1V471SP
Part Number EEEFK1V471SP
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 35V 20% (10 X 10.2mm) Cylindrical 0.08 Ohm 850mA 2000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFK1V471SP
Datasheet download EEEFK1V471SP.pdf
Request Quotation for EEEFK1V471SP
EEEFK1V471SP Specifications
Part Number EEEFK1V471SP
Lead Finish Tin|Bismuth
Operating Temperature -55 to 105 °C
Equivalent Series Resistance 0.08 Ohm
Package Dimensions 10 x 10.2 mm
Lifetime 2000 hr
Construction Cylindrical
Tolerance 20 %
Voltage(DC) 35 V
Ripple Current 850 mA
Leakage Current 164.5@2Min uA
Capacitance Value 470 uF
Pin Count 2
Rad Hard No
Package/Case 10 X 10.2
Mounting Surface Mount
Product Diameter 10 mm
Product Height 10.2 mm