EEUFC2A471 Panasonic
EEUFC2A471 Images
Please contact us for more photos of EEUFC2A471
Part Number EEUFC2A471
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 100V 20% (16 X 40mm) Radial 7.5mm 1920mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC2A471
Datasheet download EEUFC2A471.pdf
Request Quotation for EEUFC2A471
EEUFC2A471 Specifications
Part Number EEUFC2A471
Operating Temperature -55 to 105 °C
Voltage(DC) 100 V
Capacitance Value 470 uF
Rad Hard No
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Product Dimensions 40 mm
Package/Case 16 X 40
Mounting Through Hole
Leakage Current 470@2Min uA
Ripple Current 1920 mA
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Product Diameter 16 mm
Product Height 40 mm