EEFCD0K330R Panasonic
EEFCD0K330R Images
Please contact us for more photos of EEFCD0K330R
Part Number EEFCD0K330R
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 33uF 8V 20% (7.3 X 4.3 X 1.8mm) SMD 0.018 Ohm 2500mA 1000 hr 105\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEFCD0K330R
Datasheet download EEFCD0K330R.pdf
Request Quotation for EEFCD0K330R
EEFCD0K330R Specifications
Part Number EEFCD0K330R
Package/Case 7.3 X 4.3 X 1.8
Capacitance Value 33 uF
Construction Flat
Mounting Surface Mount
Ripple Current 2500 mA
Max Processing Temp 240
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lead Finish Tin
Voltage(DC) 8 V
Leakage Current 3@2Min uA
Product Dimensions 7.3 x 4.3 x 1.8 mm
Rad Hard No
Equivalent Series Resistance 0.018 Ohm
Tolerance 20 %
Product Depth 4.3 mm
Product Height 1.8 mm
Product Length 7.3 mm