| Part Number | ECA1HM100i |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 884290 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 10uF 50V 20% (5 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2.5mm 65mA 2000 hr 85\u00b0C Ammo Pack |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ECA1HM100i |
| Datasheet download |
| Part Number | ECA1HM100i |
|---|---|
| Package/Case | 5 X 11 |
| Ripple Current | 65 mA |
| Product Dimensions | 11 mm |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Mounting | Through Hole |
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Capacitance Value | 10 uF |
| Lead Finish | Tin |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Lead Pitch For Radial | 2.5 mm |
| Termination Style | Radial |
| Rad Hard | No |
| Leakage Current | 3@2Min uA |
| Tolerance | 20 % |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Product Diameter | 5 mm |
| Product Height | 11 mm |
| Replacement Part Number | PART-ECA1HM100i |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nichicon | Cap Aluminum 220uF 10V 20% (6.3 X 7.7mm) SMD 280mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for UUD1A221MCL1GS.pdf |
|
NIC Components | Cap Aluminum 4.7uF 50V 20% (5 X 5.5mm) SMD 35.3 Ohm 23mA 2000 hr 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for NACE4R7M50V5X5.5TR13F.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 12uF 100V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial 5mm 114mA 1000 hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for EEUFC2A120B.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKZG6R3ELL901MJ09S CAPACITOR CM2 (10X - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 33uF 8V 20% (7.3 X 4.3 X 1.8mm) SMD 0.018 Ohm 2500mA 1000 hr 105\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for EEFCD0K330ER.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 470uF 50V \u00b120% (12.5 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 0.044 Ohm 1490mA 7000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for ELXY500ETD471MK25S.pdf |
|
Sanyo | SMD E-CAP, 16V 680UF 10 X 10 Download PDF datasheet for 16CE680KX.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 47uF 16V \u00b120% (6.3 X 5.2mm) Cylindrical 1 Ohm 140mA 1000hr 105\u00b0C Cardboard T R Download PDF datasheet for EMVY160ADA470MF55G.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 220uF 4V 20% (2917mm) Flat 0.012 Ohm 3000mA 2000 hr 105\u00b0C Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for EEFCX0G221XR.pdf |
|
Sanyo | Cap Aluminum 100uF 10V 20% (6.3 X 7.7mm) Cylindrical 1910mA 3000 hr 105\u00b0C Download PDF datasheet for 10HVA100MS.pdf |