EKMT451VSN271MA30S Nippon ChemiCon
EKMT451VSN271MA30S Images
Please contact us for more photos of EKMT451VSN271MA30S
Part Number EKMT451VSN271MA30S
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 270uF 450V 20% (35 X 30mm) Snap-In Aluminum Cylindrical Can 10mm 1900mA 3000hr 105\u00b0C
ROHS Compliant Yes
MSL Level EKMT451VSN271MA30S
Datasheet download EKMT451VSN271MA30S.pdf
Request Quotation for EKMT451VSN271MA30S
EKMT451VSN271MA30S Specifications
Part Number EKMT451VSN271MA30S
Pin Count 2
Construction Aluminum Cylindrical Can
Capacitance Value 270 uF
Package/Case 35 X 30
Lifetime 3000 hr
Operating Temperature -25 to 105 °C
Lead Pitch For Radial 10 mm
Rad Hard No
Lead Finish Tin
Termination Style Snap-In
Ripple Current 1900 mA
Package Dimensions 35 x 30 mm
Mounting Through Hole
Leakage Current 1045.71@5Min uA
Tolerance 20 %
Product Diameter 35 mm
Product Height 30 mm