ESMQ201VSN222MA40S Nippon ChemiCon
ESMQ201VSN222MA40S Images
Please contact us for more photos of ESMQ201VSN222MA40S
Part Number ESMQ201VSN222MA40S
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 2200uF 200V \u00b120% (35 X 40mm) Snap-In Aluminum Cylindrical Can 10mm 4920mA 2000hr 85\u00b0C
ROHS Compliant Yes
MSL Level ESMQ201VSN222MA40S
Datasheet download ESMQ201VSN222MA40S.pdf
Request Quotation for ESMQ201VSN222MA40S
ESMQ201VSN222MA40S Specifications
Part Number ESMQ201VSN222MA40S
Pin Count 2
Operating Temperature -25 to 85 °C
Mounting Through Hole
Package/Case 35 X 40
Leakage Current 1989.97@5Min uA
Maximum Processing Temperature 260 °C
Lead Pitch For Radial 10 mm
Lead Finish Tin
Capacitance Value 2200 uF
Construction Aluminum Cylindrical Can
Ripple Current 4920 mA
Lifetime 2000 hr
Voltage(DC) 200 Vdc
Package Dimensions 35 x 40 mm
Tolerance ±20 %
Product Diameter 35 mm
Product Height 40 mm