ALS33A272LJA450 KEMET
ALS33A272LJA450 Images
Please contact us for more photos of ALS33A272LJA450
Part Number ALS33A272LJA450
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 2700uF 450V 20% (63.5 X 114.3mm) Screw Terminal Cylindrical 0.043 Ohm 12500mA 19000 hr 85\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level ALS33A272LJA450
Datasheet download ALS33A272LJA450.pdf
Request Quotation for ALS33A272LJA450
ALS33A272LJA450 Specifications
Part Number ALS33A272LJA450
Tolerance 20 %
Lifetime 19000 hr
Packaging Bulk
Package/Case 63.5 X 114.3
Lead Free Yes
Rad Hard No
Equivalent Series Resistance 0.043 Ohm
Mounting Stud Mount
Ripple Current 12500 mA
Capacitance Value 2700 uF
Leakage Current 6000@5Min uA
Voltage(DC) 450 V
Family ALS33
Construction Cylindrical
Termination Style Screw Terminal
Operating Temperature -40 to 85
Product Diameter 63.5 mm
Product Height 114.3 mm