| Part Number | EEUFM1H101E |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 850980 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 100uF 50V 20% (8 X 11.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 3.5mm 870mA 3000 hr 105\u00b0C |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EEUFM1H101E |
| Datasheet download |
| Part Number | EEUFM1H101E |
|---|---|
| Product Dimensions | 8 x 11.5 |
| Lead Pitch For Radial | 3.5 mm |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Capacitance Value | 100 uF |
| Termination Style | Radial |
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | Radial |
| Leakage Current | 50@2Min uA |
| Tolerance | 20 % |
| Ripple Current | 870 mA |
| Package/Case | 8 X 11.5 |
| Product Diameter | 8 mm |
| Product Height | 11.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-EEUFM1H101E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
RUBYCON | Cap Aluminum 47uF 200V 20% (10 X 20mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 195mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for 200PX47MEFC10X20.pdf |
|
Surge Components | Cap Aluminum 470uF 16V 20% (8 X 15mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 3.5mm 730mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for RXW471M1CBK-0815S.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCAPS-6R3ETD681MJC51 CAPACITOR (HF) - |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 270uF 16V \u00b120% (8 X 6.7mm) Cylindrical 0.022 Ohm 3300mA 15000hr 105\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for APXG160ARA271MH70G.pdf |
|
NIC Components | Cap Aluminum 33uF 100V 20% (10 X 10.5mm) SMD 200mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for NACK330M100V10X10.5TR13F.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 390uF 450V \u00b120% (25.4 X 50mm) Snap-In Aluminum Cylindrical Can 10mm 1700mA 2000hr 105\u00b0C Download PDF datasheet for EKMW451VSN391MQ50S.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 150uF 25V \u00b120% (6.3 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2.5mm 0.094 Ohm 540mA 6000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EKZM250ELL151MF11D.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 47uF 200V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 1100mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUEE2D470.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 100uF 10V 20% (8 X 6.2mm) SMD 110mA 2000h 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEHB1A101AP.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 470uF 25V 20% (8 X 15mm) Radial 5mm 1240mA 8000 hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for EEUFR1E471YB.pdf |