EEUEB2V101 Panasonic
EEUEB2V101 Images
Please contact us for more photos of EEUEB2V101
Part Number EEUEB2V101
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 350V 20% (18 X 31.5mm) Radial 7.5mm 970mA 5000h 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUEB2V101
Datasheet download EEUEB2V101.pdf
Request Quotation for EEUEB2V101
EEUEB2V101 Specifications
Part Number EEUEB2V101
Leakage Current 350@2Min uA
Capacitance Value 100 uF
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Dimensions 31.5 mm
Package/Case 18 X 31.5
Ripple Current 970 mA
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Voltage(DC) 350 V
Max Processing Temp 250 to 260
Operating Temperature -25 to 105 °C
Lead Finish Tin
Mounting Through Hole
Product Diameter 18 mm
Product Height 31.5 mm