6SEPC470MX Panasonic
6SEPC470MX Images
Please contact us for more photos of 6SEPC470MX
Part Number 6SEPC470MX
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 6.3V 20% (8 X 9mm) Radial Cylindrical 3.5mm 5700mA 5000hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level 6SEPC470MX
Datasheet download 6SEPC470MX.pdf
Request Quotation for 6SEPC470MX
6SEPC470MX Specifications
Part Number 6SEPC470MX
Leakage Current 592@2Min uA
Ripple Current 5700 mA
Lifetime 5000 hr
Max Processing Temp 250|260
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Voltage(DC) 6.3 V
Capacitance Value 470 uF
Mounting Through Hole
Termination Style Radial
Pin Count 2
Package/Case 8 X 9(Max)
Construction Cylindrical
Supplier Package Radial
Tolerance 20 %
Operating Temperature -55 to 105 °C
Equivalent Series Resistance 0.008 Ohm
Rad Hard No
Product Diameter 8 mm