EEEHBC470UAR Panasonic
EEEHBC470UAR Images
Please contact us for more photos of EEEHBC470UAR
Part Number EEEHBC470UAR
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 16V 20% (5 X 5.8mm) SMD 39mA 2000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEHBC470UAR
Datasheet download EEEHBC470UAR.pdf
Request Quotation for EEEHBC470UAR
EEEHBC470UAR Specifications
Part Number EEEHBC470UAR
Lead Finish Tin/Bismuth
Package/Case 5 X 5.8
Product Dimensions 5.8 mm
Leakage Current 7.52@2Min uA
Max Processing Temp 260
Construction Cylindrical
Tolerance 20 %
Capacitance Value 47 uF
Ripple Current 39 mA
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -40 to 105 °C
Voltage(DC) 16 V
Product Diameter 5 mm
Product Height 5.8 mm