EEVFK1A682M Panasonic
EEVFK1A682M Images
Please contact us for more photos of EEVFK1A682M
Part Number EEVFK1A682M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 6800uF 10V 20% (18 X 16.5mm) SMD 2060mA 5000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEVFK1A682M
Datasheet download EEVFK1A682M.pdf
Request Quotation for EEVFK1A682M
EEVFK1A682M Specifications
Part Number EEVFK1A682M
Construction Cylindrical
Lead Finish Tin
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 6800 uF
Package/Case 18 X 16.5
Voltage(DC) 10 V
Ripple Current 2060 mA
Product Dimensions 16.5 mm
Operating Temperature -55 to 105 °C
Rad Hard No
Leakage Current 680@2Min uA
Max Processing Temp 230
Tolerance 20 %
Product Diameter 18 mm
Product Height 16.5 mm