EEEFK1C331AP Panasonic
EEEFK1C331AP Images
Please contact us for more photos of EEEFK1C331AP
Part Number EEEFK1C331AP
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 16V 20% (8 X 10.2mm) SMD 600mA 2000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFK1C331AP
Datasheet download EEEFK1C331AP.pdf
Request Quotation for EEEFK1C331AP
EEEFK1C331AP Specifications
Part Number EEEFK1C331AP
Package/Case 8 X 10.2
Mounting Surface Mount
Leakage Current 52.8@2Min uA
Construction Cylindrical
Capacitance Value 330 uF
Voltage(DC) 16 V
Operating Temperature -55 to 105 °C
Lead Finish Tin/Bismuth
Product Dimensions 10.2 mm
Ripple Current 600 mA
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Product Diameter 8 mm
Product Height 10.2 mm