EEUFR1E470 Panasonic
EEUFR1E470 Images
Please contact us for more photos of EEUFR1E470
Part Number EEUFR1E470
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 25V 20% (5 X 11mm) Radial 2mm 280mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFR1E470
Datasheet download EEUFR1E470.pdf
Request Quotation for EEUFR1E470
EEUFR1E470 Specifications
Part Number EEUFR1E470
Package/Case 5 X 11
Product Dimensions 11 mm
Leakage Current 11.75@2Min uA
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Ripple Current 280 mA
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lead Finish Tin
Capacitance Value 47 uF
Voltage(DC) 25 V
Lead Pitch For Radial 2 mm
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Rad Hard No
Product Diameter 5 mm
Product Height 11 mm