| Part Number | HHXC350ARA680MF80G |
|---|---|
| Manufacturer | Nippon ChemiCon |
| Quantity in stock | 396850 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 68uF 35V \u00b120% (6.3 X 7.7mm) Cylindrical 0.035 Ohm 1400mA 4000hr 125\u00b0C Plastic T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HHXC350ARA680MF80G |
| Datasheet download |
| Part Number | HHXC350ARA680MF80G |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Package Dimensions | 6.3 x 7.7 mm |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Lead Finish | Tin|Bismuth |
| Ripple Current | 1400 mA |
| Lifetime | 4000 hr |
| Capacitance Value | 68 uF |
| Rad Hard | No |
| Construction | Cylindrical |
| Voltage(DC) | 35 Vdc |
| Leakage Current | 23.8@2Min uA |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Package/Case | 6.3 X 7.7 |
| Mounting | Surface Mount |
| Equivalent Series Resistance | 0.035 Ohm |
| Tolerance | ±20 % |
| Product Diameter | 6.3 mm |
| Product Height | 7.7 mm |
| Replacement Part Number | PART-HHXC350ARA680MF80G |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nippon ChemiCon | NCCEMVE350ADA100ME55G CAPACITOR SMD (5X5 Download PDF datasheet for EMVE350ADA100ME55G.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 100uF 2.5V 20% (7.3 X 4.3 X 1.8mm) SMD 0.009 Ohm 3000mA 1000 hr 105\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for EEFSL0E101ER.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 10uF 100V 20% (8 X 10.2mm) SMD 55mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEHA2A100P.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 470uF 10V \u00b120% (8 X 11.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 3.5mm 0.13 Ohm 640mA 6000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EKY-100EC3471MHB5D.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 33uF 63V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2.5mm 100mA 1000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECA1JHG330.pdf |
|
TDK | Cap Aluminum 10000uF 400V 20% (91 X 130mm) Screw Terminal Aluminum Cylindrical Can 0.015 Ohm 17000mA 2000 hr 85\u00b0C - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 390uF 6.3V 20% (8 X 6.9mm) Cylindrical 3220mA 2000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for 6SVPC390M.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 560uF 25V 20% (12.5 X 15mm) Radial 5mm 1205mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFC1E561S.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 330uF 450V \u00b120% (30 X 40mm) Snap-In Aluminum Cylindrical Can 10mm 1520mA 3000hr 105\u00b0C Download PDF datasheet for EKMS451VSN331MR40S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 33uF 16V 20% (5 X 5.4mm) SMD 35mA 1000 hr 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEE1CA330WR.pdf |