EEUFR1V471 Panasonic
EEUFR1V471 Images
Please contact us for more photos of EEUFR1V471
Part Number EEUFR1V471
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 35V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 1790mA 8000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFR1V471
Datasheet download EEUFR1V471.pdf
Request Quotation for EEUFR1V471
EEUFR1V471 Specifications
Part Number EEUFR1V471
Capacitance Value 470 uF
Package/Case 10 X 16
Rad Hard No
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Leakage Current 164.5@2Min uA
Ripple Current 1790 mA
Lead Finish Tin
Max Processing Temp 250 to 260
Operating Temperature -40 to 105 °C
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 35 V
Product Dimensions 16 mm
Lead Pitch For Radial 5 mm
Product Diameter 10 mm
Product Height 16 mm