EEUFC1V222 Panasonic
EEUFC1V222 Images
Please contact us for more photos of EEUFC1V222
Part Number EEUFC1V222
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 2200uF 35V 20% (16 X 31.5mm) Radial 7.5mm 3010mA 5000h 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1V222
Datasheet download EEUFC1V222.pdf
Request Quotation for EEUFC1V222
EEUFC1V222 Specifications
Part Number EEUFC1V222
Ripple Current 3010 mA
Max Processing Temp 250 to 260
Voltage(DC) 35 V
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Capacitance Value 2200 uF
Lead Finish Tin
Mounting Through Hole
Package/Case 16 X 31.5
Leakage Current 770@2Min uA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Dimensions 31.5 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Product Diameter 16 mm
Product Height 31.5 mm