EEEFK1V220AR Panasonic
EEEFK1V220AR Images
Please contact us for more photos of EEEFK1V220AR
Part Number EEEFK1V220AR
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 22uF 35V 20% (5 X 5.8mm) SMD 160mA 2000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFK1V220AR
Datasheet download EEEFK1V220AR.pdf
Request Quotation for EEEFK1V220AR
EEEFK1V220AR Specifications
Part Number EEEFK1V220AR
Product Dimensions 5.8 mm
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Ripple Current 160 mA
Package/Case 5 X 5.8
Capacitance Value 22 uF
Voltage(DC) 35 V
Max Processing Temp 250
Lead Finish Tin/Bismuth
Operating Temperature -55 to 105 °C
Leakage Current 7.7@2Min uA
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Diameter 5 mm
Product Height 5.8 mm