16SEPC270MX Panasonic
16SEPC270MX Images
Please contact us for more photos of 16SEPC270MX
Part Number 16SEPC270MX
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 270uF 16V 20% (8 X 9mm) Radial Cylindrical 3.5mm 5000mA 5000hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level 16SEPC270MX
Datasheet download 16SEPC270MX.pdf
Request Quotation for 16SEPC270MX
16SEPC270MX Specifications
Part Number 16SEPC270MX
Mounting Through Hole
Package/Case 8 X 9(Max)
Rad Hard No
Ripple Current 5000 mA
Construction Cylindrical
Supplier Package Radial
Tolerance 20 %
Voltage(DC) 16 V
Operating Temperature -55 to 105 °C
Equivalent Series Resistance 0.01 Ohm
Capacitance Value 270 uF
Lifetime 5000 hr
Leakage Current 864@2Min uA
Max Processing Temp 250|260
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Product Diameter 8 mm