EEUFC2A221B Panasonic
EEUFC2A221B Images
Please contact us for more photos of EEUFC2A221B
Part Number EEUFC2A221B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 100V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 1170mA 5000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC2A221B
Datasheet download EEUFC2A221B.pdf
Request Quotation for EEUFC2A221B
EEUFC2A221B Specifications
Part Number EEUFC2A221B
Capacitance Value 220 uF
Max Processing Temp 250 to 260
Ripple Current 1170 mA
Leakage Current 220@2Min uA
Mounting Through Hole
Package/Case 16 X 25
Lead Finish Tin
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Voltage(DC) 100 V
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Dimensions 25 mm
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 16 mm
Product Height 25 mm