10SVPC120M Panasonic
10SVPC120M Images
Please contact us for more photos of 10SVPC120M
Part Number 10SVPC120M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 120uF 10V 20% (6.3 X 5.9mm) Cylindrical 2320mA 2000hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 10SVPC120M
Datasheet download 10SVPC120M.pdf
Request Quotation for 10SVPC120M
10SVPC120M Specifications
Part Number 10SVPC120M
Ripple Current 2320 mA
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Max Processing Temp 250|260
Capacitance Value 120 uF
Lifetime 2000 hr
Equivalent Series Resistance 0.027 Ohm
Voltage(DC) 10 V
Leakage Current
Pin Count 2
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Operating Temperature -55 to 105 °C
Package/Case 6.3 X 5.9
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 5.9 mm