EEUFC2A220 Panasonic
EEUFC2A220 Images
Please contact us for more photos of EEUFC2A220
Part Number EEUFC2A220
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 22uF 100V 20% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 260mA 2000h 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC2A220
Datasheet download EEUFC2A220.pdf
Request Quotation for EEUFC2A220
EEUFC2A220 Specifications
Part Number EEUFC2A220
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Max Processing Temp 250 to 260
Capacitance Value 22 uF
Lead Finish Tin
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 100 V
Product Dimensions 11.5 mm
Ripple Current 260 mA
Rad Hard No
Leakage Current 22@2Min uA
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Operating Temperature -55 to 105 °C
Package/Case 8 X 11.5
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.5 mm