EEUFC1V681B Panasonic
EEUFC1V681B Images
Please contact us for more photos of EEUFC1V681B
Part Number EEUFC1V681B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 680uF 35V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 1655mA 5000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1V681B
Datasheet download EEUFC1V681B.pdf
Request Quotation for EEUFC1V681B
EEUFC1V681B Specifications
Part Number EEUFC1V681B
Package/Case 12.5 X 20
Ripple Current 1655 mA
Rad Hard No
Lead Pitch For Radial 5 mm
Leakage Current 238@2Min uA
Lead Finish Tin
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 250 to 260
Capacitance Value 680 uF
Operating Temperature -55 to 105 °C
Voltage(DC) 35 V
Product Dimensions 20 mm
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 20 mm