| Part Number | EEUFR1E471 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 565220 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 470uF 25V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 1290mA 6000 hr 105\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EEUFR1E471 |
| Datasheet download |
| Part Number | EEUFR1E471 |
|---|---|
| Capacitance Value | 470 uF |
| Voltage(DC) | 25 V |
| Tolerance | 20 % |
| Rad Hard | No |
| Package/Case | 10 X 12.5 |
| Product Dimensions | 12.5 mm |
| Termination Style | Radial |
| Ripple Current | 1290 mA |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Leakage Current | 117.5@2Min uA |
| Lead Finish | Tin |
| Lead Pitch For Radial | 5 mm |
| Product Diameter | 10 mm |
| Product Height | 12.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-EEUFR1E471 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nichicon | Cap Aluminum 47uF 100V 20% (8 X 20mm) Radial 3.5mm 420mA 3000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for UPW2A470MPD6.pdf |
|
Sanyo | CAP ALU T3 330MFD 25V 20% SMD Download PDF datasheet for 25CE330FST.pdf |
|
Nichicon | Cap Aluminum 10uF 16V 20% (4 X 5.4mm) SMD 23mA 2000 hr 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for UWJ1C100MCL1GB.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 10uF 35V \u00b120% (4 X 5.2mm) Cylindrical 24mA 2000hr 85\u00b0C Cardboard T R Download PDF datasheet for EMVA350ADA100MD55G.pdf |
|
Vishay | Cap Aluminum 100uF 40V -10% to 50% (8 X 18mm) Axial 1.75 Ohm 220mA 3000 hr 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for MAL203127101E3.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 22uF 450V 20% (16 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 210mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECA2WM220.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKY-630ELL471ML201 CAPACITOR (HF) - |
|
Sanyo | Cap Aluminum 47uF 35V 20% (6.3 X 5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2.5mm 230mA 1000 hr 105\u00b0C Download PDF datasheet for 35ME47UAX+TS.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 1000uF 35V \u00b120% (12.5 X 20mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 0.017 Ohm 2480mA 6000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EKZH350ELL102MK20S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 220uF 6.3V 20% (6.3 X 7mm) Radial 2.5mm 103mA 1000 hr 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECEA0JKA221.pdf |