ECEA1HN2R2U Panasonic
ECEA1HN2R2U Images
Please contact us for more photos of ECEA1HN2R2U
Part Number ECEA1HN2R2U
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 2.2uF 50V 20% (5 X 11mm) Radial 2mm 18mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECEA1HN2R2U
Datasheet download ECEA1HN2R2U.pdf
Request Quotation for ECEA1HN2R2U
ECEA1HN2R2U Specifications
Part Number ECEA1HN2R2U
Product Dimensions 11 mm
Package/Case 5 X 11
Termination Style Radial
Voltage(DC) 50 V
Capacitance Value 2.2 uF
Lead Pitch For Radial 2 mm
Operating Temperature -40 to 85 °C
Lifetime 2000 hr
Ripple Current 18 mA
Leakage Current 6.3@5Min uA
Mounting Through Hole
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Finish Tin
Product Diameter 5 mm
Product Height 11 mm