| Part Number | EEVEB2V220SM |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 390210 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 22uF 350V 20% (18 X 16.5mm) SMD 350mA 5000 hr 105\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EEVEB2V220SM |
| Datasheet download |
| Part Number | EEVEB2V220SM |
|---|---|
| Ripple Current | 350 mA |
| Package/Case | 18 X 16.5 |
| Mounting | Surface Mount |
| Voltage(DC) | 350 V |
| Operating Temperature | -25 to 105 °C |
| Construction | Cylindrical |
| Lead Finish | Tin |
| Capacitance Value | 22 uF |
| Leakage Current | 472@2Min uA |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Max Processing Temp | 230 |
| Product Dimensions | 16.5 mm |
| Product Diameter | 18 mm |
| Product Height | 16.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-EEVEB2V220SM |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 330uF 400V \u00b120% (30 X 35mm) Snap-In Aluminum Cylindrical Can 10mm 1440mA 2000hr 105\u00b0C Download PDF datasheet for EKMQ401VSN331MR35S.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 3.3uF 50V \u00b120% (5 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2mm 25mA 1000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EKMG500ETD3R3ME11D.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 330uF 2V 20% (7.3 X 4.3 X 1.9mm) J Lead Flat 0.0045 Ohm 8500mA 2000 hr 105\u00b0C Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for EEF-SX0D331E4.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKY-500ELL1R0ME11D CM1 KY 50V 1u Download PDF datasheet for EKY-500ELL1R0ME11D.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 1000uF 16V \u00b120% (10 X 16mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 0.038 Ohm 2000mA 10000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EKZN160EC3102MJ16S.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 47uF 50V \u00b120% (6.3 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2.5mm 10000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EKY-500ELL470MF11D.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 2.2uF 450V 20% (10 X 12.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 29mA 2000 hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for ECA2WHG2R2B.pdf |
|
Nichicon | Cap Aluminum 100uF 25V 20% (6.3 X 7.7mm) SMD 143mA 2000h 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for UUR1E101MCL6GS.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 470uF 50V \u00b120% (12.5 X 20mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 1660mA 10000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EKY-500ELL471MK20S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 390uF 20V 20% (8 X 11.9mm) Cylindrical 4950mA 5000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for 20SVPF390M.pdf |