EEUFC1H100L Panasonic
EEUFC1H100L Images
Please contact us for more photos of EEUFC1H100L
Part Number EEUFC1H100L
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 10uF 50V 20% (5 X 11mm) Radial 2mm 125mA 1000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1H100L
Datasheet download EEUFC1H100L.pdf
Request Quotation for EEUFC1H100L
EEUFC1H100L Specifications
Part Number EEUFC1H100L
Package/Case 5 X 11
Product Dimensions 11 mm
Ripple Current 125 mA
Mounting Through Hole
Max Processing Temp 250 to 260
Capacitance Value 10 uF
Lead Finish Tin
Voltage(DC) 50 V
Termination Style Radial
Lead Pitch For Radial 2 mm
Rad Hard No
Leakage Current 3@2Min uA
Tolerance 20 %
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 5 mm
Product Height 11 mm