ECA1CM471B Panasonic
ECA1CM471B Images
Please contact us for more photos of ECA1CM471B
Part Number ECA1CM471B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 16V 20% (8 X 11.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 440mA 2000 hr 85\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1CM471B
Datasheet download ECA1CM471B.pdf
Request Quotation for ECA1CM471B
ECA1CM471B Specifications
Part Number ECA1CM471B
Capacitance Value 470 uF
Ripple Current 440 mA
Termination Style Radial
Rad Hard No
Leakage Current 75.2@2Min uA
Tolerance 20 %
Operating Temperature -40 to 85 °C
Product Dimensions 11.5 mm
Package/Case 8 X 11.5
Construction Aluminum Cylindrical Can
Max Processing Temp 250 to 260
Voltage(DC) 16 V
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 5 mm
Lead Finish Tin
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.5 mm